Allergia

Levocetirizin ratiopharm 5 mg

Levocetirizin ratiopharm 5 mg on allergialääke allergisen nuhan ja usein esiintyvän nokkosihottuman oireiden hoitoon.

Tuote-edut

  • Allergiseen nuhaan
  • Nokkosihottumaan
  • Soveltuu aikuisille ja yli 6-vuotiaille lapsille

Käyttötarkoitus

Levocetirizin ratiopharm on aikuisille ja yli 6-vuotiaille lapsille tarkoitettu allergialääke (antihistamiini), jonka vaikuttava aine on levosetiritsiinidihydrokloridi. Levocetirizin ratiopharm -lääkettä käytetään mm. seuraaviin allergiasairauksiin liittyvien oireiden hoitoon: allerginen nuha (nenän ja silmien limakalvojen allerginen tulehdus), myös pitkäaikainen allerginen nuha, sekä nokkosihottuma (urtikaria). Antihistamiinit, kuten Levocetirizin ratiopharm, lievittävät edellä mainittuihin sairauksiin liittyviä epämiellyttäviä oireita ja tuntemuksia, kuten aivastelua, nenän ärsytystä, vuotamista ja tukkoisuutta, silmien kutinaa, punoitusta ja vuotamista sekä ihottumia. Pakkauskoko: 10, 30 ja 100 kalvopäällysteistä tablettia. Jos oireet eivät helpota viiden päivän kuluessa lääkityksen aloittamisesta, ota yhteyttä lääkäriin. Tutustu huolella pakkausselosteeseen ja tarkasta valmisteen annostelu ennen sen käyttöä. Itsehoitolääke.

Levosetiritsiini.

 

Älä käytä jos:
‐ jos olet allerginen levosetiritsiinidihydrokloridille tai tämän lääkkeen jollekin muulle aineelle (lueteltu kohdassa 6)
‐ jos sinulla on joskus ollut jostakin toisesta antihistamiinista (saman lääkeryhmän lääkkeestä) johtuva allergia‐ eli yliherkkyysreaktio
‐ jos sinulla on vaikea munuaisten vajaatoiminta.

Kerro lääkärille, jos olet raskaana, yrität tulla raskaaksi tai imetät. Lääkäri kertoo, voitko käyttää valmistetta.

Yleisiä haittavaikutuksia (esiintyy todennäköisesti alle yhdellä kymmenestä käyttäjästä) ovat suun kuivuminen, päänsärky, väsymys ja uneliaisuus tai tokkuraisuus.