Allergia

Fexofenadine ratiopharm 120 mg

Fexofenadine ratiopharm on väsyttämätön allergialääke kausiluonteisen allergisen nuhan oireiden lievittämiseen.

Tuote-edut

  • Väsyttämätön
  • Nenä- ja silmäoireiden helpottamiseen
  • Soveltuu yli 12-vuotiaille

Käyttötarkoitus

Fexofenadine ratiopharm 120 mg  on allergialääke, jonka vaikuttava aine on antihistamiini, feksofenadiinihydrokloridi. Valmistetta käytetään aikuisille ja vähintään 12-vuotiaille lapsille lievittämään heinänuhan (kausiluonteisen allergisen nuhan) oireita, kuten aivastelua, kutisevaa, vuotavaa tai tukkoista nenää ja kutisevia, punoittavia ja vetistäviä silmiä. Pakkauskoot: 10, 30 ja 100 kalvopäällysteistä tablettia. Tutustu huolella pakkausselosteeseen ja tarkasta valmisteen annostelu ennen sen käyttöä. Itsehoitolääke.

Feksofenadiinihydrokloridi

 

Älä käytä, jos olet allerginen feksofenadiinihydrokloridille tai tämän lääkkeen jollekin muulle aineelle. Keskustele lääkärin kanssa ennen kuin aloitat Fexofenadine ratiopharmin käytön, jos:
– olet jo vähän iäkkäämpi
– sinulla on maksa- tai munuaisvaivoja
– sinulla on tai on joskus ollut sydänsairaus
– jos käytät erytromysiiniä (antibiootti) tai ketokonatsolia (sieni-infektioiden hoitoon).

Älä käytä Fexofenadine ratiopharm -tabletteja raskauden aikana, ellei lääkäri ole sitä määrännyt.  Fexofenadine ratiopharm -tablettien käyttöä ei suositella imettäville naisille.

Yleisiä haittavaikutuksia ovat päänsärky, uneliaisuus, pahoinvointi ja huimaus.